Nem vagy egyedül, ha Andy Warhol híres alkotása, a Campbell soup láttán nem fut össze a nyál a szádban, de gondolnád, hogy egy képzőművészeti kiállítás olyan gasztronómiai élménnyel is párosulhat, melyet maga a kiállítás tárgya vált ki?
Pontosan ez történik a múzeum-éttermekben, ahol a tárlatvezetés közben vagy után bekapott rágcsálnivaló fogalma hirtelen átértékelődik: az étel, mint műalkotás lép főszerepbe. San Francisco-tól Szingapúrig a világ számos pontján megtaláljuk ezeket az exkluzív helyeket; konyháikban Michelin-csillagos séfek fáradoznak a látványos és ízletes ételköltemények kidolgozásán, melyek valóban egy művészi tárlathoz fogható kulturális élményt nyújtanak a betérőnek.
Corey Lee a fransisco-i Modern Művészetek Múzeumában (MOMA)
Nem véletlen, hogy a feladat elvégzésére csak a jó, vagy még inkább: a nagyon jó séfek alkalmasak. Számos esetben az ételek – ahogy a legtöbb műalkotás – egyszeri jelleggel készülnek, de állandósult fogásokat is találunk az étlapon. A Modern Művészetek Múzeumában Corey Lee valódi kurátorként szorgoskodik a különleges menük összeállításán.
A külön tárlatként látogatható In Situ étterem világhírű séfek műremekeit vonultatja fel. Lee a legnívósabb helyeken szakácskodva rengeteg szakmai fogást lesett el neves kollégáitól (jelenleg is egy 3 Michelin-csillagos étteremben dolgozik, nem messze a múzeumtól), ennek köszönhető, hogy ma olyan menüket mutathat be, melyeket például Massimo Bottura vagy Ferran Adriá neve fémjelez.
Janice Wong Szingapúrban
Míg egyes séfek világhírű kollégáik műveinek bemutatásán fáradoznak, mások saját ötleteiket állítják a koncepció szolgálatába. Janice Wong cukrász méltán sorolható szakmája legnagyobbjai közé: kétszer is elnyerte az Ázsia Legjobb Cukrásza címet. Augusztus óta remekbe szabott alkotásait a szingapúri Nemzeti Múzeumban mutatja be.
A gazdagon variált, ehető “vakolattól” kezdve, a zamatos dim sum-on (keleti tésztaféle) át, a legnépszerűbb desszertekig, alkotásait a pár hónapja nyílt éttermében csodálhatja-ízlelheti a nagyérdemű. A hely korábbi tulajdonosa a sok csillagot kivívott Chef Chan; Janice minden jel szerint méltó utódja lett.
Észak-Európa
Két múzeum és két nagyszerű séf képviseli Észak-Európát: egyikük Petter Nilsson, a közkedvelt ételkritikus, aki Párizsban szerzett tapasztalatait követően hazatért, és a stockholmi alkoholkultúrát bemutató múzeumban indította be saját konyháját. A másik úttörő Joris Bijdendijk, a RIJKS® múzeumétterem szakácsa, aki tavaly december végén kapta meg élete első (és jól megérdemelt) Michelin-csillagát. Mindketten azonos elvet követnek: konyhájuk a “kiállítótér” részét képezi. .
Ferran Adriá a séfek Salvador Dalí-ja?
A Bilbao déli részében található, világhírű Guggenheim Museum sem akart kimaradni a sorból: a Nerua névre hallgató, futurisztikus étterem fő attrakciója a séf, a sok csillagot nyert, világszinten elismert Josean Alija és ötletektől szárnyaló konyhája.
A spanyolok másik sztárszakácsa korábban sosem dolgozott múzeum-étteremben, ám hirtelen nagy népszerűségre tett szert, miután alkotásai megjelentek a Floridában lévő st. petersberg-i Dalì Museum egy tárlatán belül. 2016-ban önálló kiállítás nyílt egyedi hangulatvilágot képviselő ételkölteményeiből, mely honfitársával, Salvador Dalí-val való véget nem érő összehasonlításoknak adott alapot.
Michelin-csillagos séfek New York-ban
Bárhogy is nézzük, a “múzeumséfek” száma az Egyesült Államokban, New York-ban a legmagasabb. A legismertebb mester köztük Michael Anthony, aki jelenleg a Whitney Museum Untitled névre keresztelt éttermében munkálkodik, egy Renzo Piano által tervezett kiállítótérben.
Szintén a NY-i Modern Művészetek Múzeumában található a Michelin-csillaggal díjazott The Modern étterem, ahol a remek séf, Abram Bissell alkotásait Picasso és Matisse művek által nyújtott vizuális élmény egészíti ki.